Ügyfélszolgálat: E-mail: info@ekszerkiraly.hu  | Facebook Messenger: 

Ékszerkirály BLOG

Minden, amit az aranyról tudni érdemes

Arany ékszer
Szűrés törlése
2020.09.06 15:00
Minden, amit az aranyról tudni érdemes

Az arany évszázadok óta a gazdagság, hatalom és szépség szimbóluma. Ez a lenyűgöző nemesfém nem csupán látványos megjelenése miatt értékes, hanem fizikai tulajdonságai, valamint történelmi és ipari szerepe miatt is. Nézzük meg részletesen, miért olyan különleges az arany, hogyan dolgozzák fel és mire használjuk napjainkban!

 

Az arany tulajdonságai

Az arany egy sárgás színű, puha, jól alakítható nemesfém, amely nem oxidálódik, vagyis nem korrodál a levegőn. Rendkívül jól nyújtható: egy gramm arany akár több kilométer hosszúságú szállá húzható. Emellett magas az olvadáspontja (1064,43 °C), ami alkalmassá teszi különleges ötvözési és megmunkálási technikákra is. Puha szerkezete miatt tiszta formában ritkán használják az ékszerkészítésben – jellemzően más fémekkel ötvözik, például rézzel vagy ezüsttel, így növelve a keménységét és ellenállóképességét.

Az arany történelmi jelentősége

Az arany szerepe már az ókori civilizációkban is meghatározó volt, az első ismert aranyékszert Egyiptomban találták meg, Kr. e. 4200 körül. A fáraók korában az arany a nap szimbólumaként jelent meg, kizárólag a királyi család és a papság viselhette. Az egyiptomi kultúra 22 felfedezése közül 18 kapcsolódik ehhez a fémhez – ez is mutatja, mennyire meghatározó szerepet töltött be.

A történelem folyamán az arany a vagyon és hatalom egyetemes mércéjévé vált. A királyok, uralkodók aranyban tartották vagyonukat, és napjainkban is sokan választják megtakarítási formának, hiszen – más eszközökkel ellentétben – az arany soha nem veszíti el valódi értékét.

Az arany megmunkálása

A legősibb aranyműves technika a metszés volt: a fémlemezt áttörve, vágással vagy véséssel hoztak létre mintákat. A reneszánsz korban a vésés különleges eljárása hódított: fémlapba vésett mintába ütötték bele a nemesfémet. Ez a technika Indiából és Damaszkuszból indult, majd elterjedt Európában is.

Később a cizellálás – vagyis az öntött vagy domborított tárgyak aprólékos kidolgozása – vált népszerűvé. Ez az eljárás ma is gyakori, különösen dekoratív fémedények, ékszerek készítésénél.

Az arany modern felhasználása

Az arany nem csak ékszerként értékes, ipari és orvosi célokra is széles körben használják. Kiváló vezetőképessége miatt nélkülözhetetlen az elektronikai iparban, különösen híradástechnikai eszközök gyártásánál, az egészségügyben például fogpótlások készülnek belőle, de a szépségiparban is előszeretettel alkalmazzák bőrápoló kezelések során.

Természetesen a modern arany ékszerek továbbra is népszerűek – különösen a minőségi, időtálló darabok iránt nőtt meg a kereslet, egy arany nyaklánc, medál vagy karperec kiváló választás lehet akár ajándékba, akár saját részre.

Az arany mint természeti kincs

Hazánkban a Mátra környéki Recsknél található aranylelőhely, de világszerte a legnagyobb aranytelepek Dél-Afrikában, Oroszországban és Ausztráliában húzódnak. Érdekesség, hogy a tengerben is található arany – a becslések szerint akár tízmilliárd tonna mennyiségben is jelen lehet, igaz, kinyerése rendkívül költséges.

Aranymosás: az ősi mesterség

Az aranymosás az egyik legősibb módszer a fém kinyerésére, amit őseink is alkalmaztak már a honfoglalás előtti időkben is. Az aranyászok ferde mosópadokon, filcanyag segítségével szűrték ki a nehezebb részecskéket, köztük az aranyat. Ez a hagyományos technika ma már inkább kuriózumnak számít, de az arany iránti érdeklődés a mai napig töretlen.

További érdekes olvasmányok a blogon:

Mit tegyek, ha az aranyékszerem elkezd sötétedni vagy kopni? – Otthon is elvégezhető tisztítási és karbantartási módszerek, hogy arany ékszered visszanyerje régi fényét!

Mennyi az arany grammonkénti ára? – Milyen tényezők befolyásolják az árváltozást, és mire érdemes figyelni várásláskor?